Choď na obsah Choď na menu
 


                             Upíri

 

 

Čitatelia kníh s upírskou tematikou často porovnávajú upírov z rozličných kníh – ako vyzerajú a aké majú schopnosti. Na tejto stránke vám prinášam prehľad najdôležitejších vlastností a schopností upírov, tak ako ich v Upírskych denníkoch vykreslila L. J. Smithová

 

Ako vyzerajú,majú špicaté zuby?

Aj napriek drobným odlišnostiam bez problémov zapadajú medzi bežných smrteľníkov. Podobne ako vo väčšine upírskych príbehov majú svetlejšiu pleť a nižšiu telesnú teplotu. Keď im bije srdce, bije im oveľa pomalšie ako ostatným ľuďom. Upíri L. J. Smithovej majú špicaté očné zuby, ktoré sa predlžujú a zaostrujú počas kŕmenia alebo keď upír zacíti krv. Sú dosť citlivé, takže niekedy môžu reagovať aj na pohrávanie sa s jazykom.

Knihy L. J. Smithovej sa telesnými premenami Stefana či Damona – až na zopár opisov zvieracích výrazov v ich tvárach – veľmi nezaoberajú. Oveľa viac s týmito zmenami pracujú autori seriálu, ktorí sa pohrali napríklad s efektnou premenou očí: oči stmavnú, koža okolo nich sčervenie a na pokožke oveľa výraznejšie vystúpia drobné žilky.

Ako je to s kŕmením?

Upíri potrebujú na prežitie krv. Stačí im aj zvieracia krv, no ak chcú získať silu a rozvíjať svoje schopnosti, potrebujú ľudskú krv. V knihách sa opisujú dva spôsoby pitia ľudskej krvi: niekedy po ňom nezostane takmer nijaká stopa, inokedy upír roztrhá obeti celé hrdlo. Záleží na tom, aký je upír hladný, aký má vzťah k obeti, a aj na tom, či chce, aby obeť prežila.

Ak je upír veľmi hladný, poškodí hrdlo oveľa viac, a to aj v prípade, že inokedy je citlivý a nechce ľuďom ubližovať. Mimoriadne veľkú spúšť však po sebe zanechá, keď chce obeti spôsobiť bolesť (predovšetkým ak je obeťou iný upír). Ak si však upír dáva pozor a záleží mu na obeti, môžu byť jedinou stopou po jeho kŕmení dve drobné ranky. Pre človeka môže byť kŕmenie veľmi bolestivé, najmä ak sa bráni alebo je príliš napätý. Keď sa však darca uvoľní a poskytne svoju krv dobrovoľne, môže kŕmenie prinášať rozkoš upírovi aj samotnému človeku. Upíri môžu jesť bežnú ľudskú stravu, tá ich však vôbec nezasýti.

Môžu chodiť na slnko?

Upíri môžu vyjsť na slnko, ak majú pri sebe ako ochranu polodrahokam lazurit. Hovorí sa mu aj nočný kameň, pretože má krásnu temnú modrú farbu so zlatistým žilkovaním, ktoré pripomína hviezdy. Najčastejšie sa nosí ako kamienok v prsteni. Katherine ho nosievala ako prívesok na krku.

Čo sila, rýchlosť, obratnosť a ďalšie schopnosti?

Upíri sú veľmi silní a rýchli, pohybujú sa oveľa rýchlejšie ako ľudia. Vedia skákať či padať z veľkých výšok a pristávať mäkko ako mačky – a to aj vtedy, keď pri tom zachraňujú padajúceho človeka. Prekážkou pre nich nie je ani hladká zvislá stena, po ktorej sa bez problémov vyšplhajú. Holými rukami dokážu sekať drevené polená a vyvracať stromy z koreňov. Čím viac ľudskej krvi upír vypije, tým je silnejší a rýchlejší. Upíri majú oveľa citlivejšie zmysly ako ľudia – ostrejší zrak, schopnosť vidieť v noci (hoci aj oni sa spoliehajú na nejaký zdroj svetla, takže v úplnej temnote sú rovnako slepí ako ľudia), vynikajúci sluch a čuch.

Majú nejaké duševné schopnosti?

Aj slabší upíri sú schopní ovplyvňovať ľudí a ovládať ich vôľu: môžu ich prinútiť niečo urobiť, vidieť veci, ktoré v skutočnosti neexistujú, či ich dokonca nechať úplne zabudnúť na niektoré udalosti. Silnejší upíri vedia takto ovládať aj svojich slabších súkmeňovcov. Ak je upír dosť silný, môže so svojou obeťou na diaľku nadviazať spojenie a ovládať ju ako bábku. Upíri vedia medzi sebou komunikovať pomocou telepatie. Týmto spôsobom sa môžu „rozprávať“ aj s ľuďmi, ale takáto komunikácia je oveľa zriedkavejšia ako telepatický rozhovor medzi upírmi. Pre upírov nie je problém zachytiť ľudské myšlienky či emócie. Nie je to však tak, že by sa ľuďom aktívne dobýjali do hlavy, skôr ľudia svoje myšlienky vysielajú sami. No silní upíri pravdepodobne vedia myšlienky od iných aj vytiahnuť. Stefan ani Damon túto schopnosť nemajú.

Vedia upíri ešte niečo špeciálne?

Prvé, čo človeku napadne, je schopnosť premeniť sa na zviera. Toto dokážu iba silnejší upíri, ktorí pijú veľa ľudskej krvi, a aj tí sa môžu premeniť iba na niektoré zvieratá. Stefan má iba jednu zvieraciu podobu a Damon, ktorý je oveľa silnejší ako jeho brat, využíva dve zvieracie podoby. Najčastejšie sa upíri premieňajú na vtáky (fanúšikom je dobre známa Damonova vrana), pretože táto podoba umožňuje jednoduchý presun a je relatívne nenápadná – upíri tak môžu nepozorovane sledovať svoje obete z konárov stromov. Okrem premeny na zviera vedia upíri manipulovať so zvieratami. Pokojné a mierumilovné stvorenia vedia premeniť na krvilačných zabijakov, ktorí napadnú svojich ľudských pánov a snažia sa ich zabiť. Silnejší upíri vedia ovládať aj počasie – vyvolať vietor, sneženie alebo dokonca vládnuť bleskom.

Majú nejaké slabosti?

Bez lazuritu je pre nich slnečné svetlo smrteľné. Stačí niekoľko sekúnd a upír vystavený slnečným lúčom zhorí na uhoľ. Upír nesmie vstúpiť do domu, do ktorého ho nikto nepozval. Netreba, aby ho pozval sám majiteľ, no musí to byť ľudská bytosť. Čím je upír silnejší, tým viac obmedzení pre neho platí. Typickým príkladom je schopnosť prekročiť tečúcu vodu. Zatiaľ čo mladší a slabší upíri nemajú s jej prekonaním problém, silnejší upíri toho nie sú fyzicky schopní. Traduje sa však aj niekoľko nepravdivých povier. Upíri sa neboja kríža (hoci viera v Boha vás môže ochrániť pred psychickými útokmi), nemajú problém so svätenou vodou či s cesnakom a v zrkadle sa zobrazuje ich odraz.

Môžu zomrieť?

Áno. Zabíja ich slnko. Účinné je aj vrazenie kola do srdca či odseknutie hlavy, hoci veľmi starý upír môže prežiť aj útok dreveným kolom. Aby ste zabili upíra týmto spôsobom, museli by ste sa dostať do jeho bezprostrednej blízkosti a prekonať jeho silu, čo môže byť problém.

Upíri však môžu zomrieť aj v dôsledku vážneho poranenia či veľkej straty krvi. Keď sa zranený upír napije krvi, zranenie si vylieči a opäť získa svoju silu. Pokiaľ je však zranenie veľmi vážne a upír sa ku krvi nedostane, zomrie. Smrteľné zranenie však môže upír utrpieť iba v boji s iným upírom.

Ako sa z človeka stane upír?

Aby sa človek stal upírom, musí vypiť určité množstvo upírej krvi. Tá ho po smrti privedie späť na svet ako upíra. Ak človek po vypití upírej krvi nezomrie, schopnosti, ktoré mu táto krv priniesla (napríklad rýchlosť, silu či ostrejšie zmysly), z jeho tela spolu s upírou krvou po určitom čase vyprchajú.

Spia upíri? A potrebujú spánok?

Upíri sú schopní spať. Okrem bezvedomia po boji L. J. Smithová opisuje aj bežný spánok upírov, Stefan má dokonca v spánku nočné mory. Smithová nikde nevysvetlila, koľko vlastne upíri potrebujú spať, ale určite spia oveľa menej ako ľudia.

 Lesknú sa na slnku?

Nie. Rozhodne nie ako živočíšny druh. Ak si však niektorý z upírov potrie celé telo leskom, ide, samozrejme, už o niečo úplne iné.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

ekzistujú upíri?

(sarah, 26. 2. 2012 13:41)

mám pocit že som upírka ale neviem či to je pravda jednu noc som sa zobudila a chitila som si zubi a mala som ich velké ako upírka.

Re: ekzistujú upíri?

(erika, 26. 2. 2012 13:41)

ekzistuju.

Re: ekzistujú upíri?

(veveuska, 15. 3. 2012 16:36)

ak si upirka,odpis mi

Re: Re: ekzistujú upíri?

(vanessa, 28. 4. 2012 12:41)

ahoj ja som upirka

Re: ekzistujú upíri?

(lorelai , 15. 4. 2012 19:53)

A na to si ako prišla ?

Re: ekzistujú upíri?

(chcem by upírka ♥ , 2. 1. 2014 11:57)

ak si naozaj upírka premeníš ma ??? túžim po tom už dlho .. :( ♥

Re: ekzistujú upíri?

(sebastian, 19. 11. 2020 22:59)

Re: ekzistujú upíri?

(sebastian, 19. 11. 2020 22:59)

som upir

(erik, 13. 9. 2013 15:31)

som upir bivam v hrade a mam som 8rokov upir a mam 12 rokov VOLAJTE NA 0902108956

som upir

(erik, 13. 9. 2013 15:27)

som upir bivam v hrade a mam som 8rokov upir a mam 12 rokov

som upir

(erik, 13. 9. 2013 15:26)

som upir bivam v hrade a mam som 8rokov upir a mam 12 rokov

záhadná bytosť

(,,,, 31. 12. 2012 14:06)

Stači ostať v noci okolo hradu a ,,,, možno ho uvidite tieto záhadne bytosti..... Možno patri sem aj Spišský hrad ?? !!. Na zaver Bram Stoker na ktorý hrad myslel?????? Určite nie v Rumunsku !!!

Majitel web stranky daj mi na teba kontakt pls

(Anonim, 2. 12. 2012 23:20)

Majitel webu daj mi na teba kontakt

jaaa upir

(vanessa, 28. 4. 2012 12:39)

ahojte baby a chalani ano exzistuju upiri na slovensku leo ja som upir ak chcete vediet viac chodte na fb moje meno je vanessa illiova illiova napiste otazky a ja vam odpoviem

upíri

(erika, 26. 2. 2012 13:29)

ekzistujú ešte upíri na svete?a hlavne na slovensku?
lebo mislím že som jedna z nich.

Re: upíri

(lorelai, 15. 4. 2012 19:54)

A na to si ako prišla?

chcem bit upirka

(VEVEUSKA, 15. 3. 2012 16:34)

prosiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim

gfhbfhh

(veveuska, 15. 3. 2012 16:31)

chcem bit upirkou.ak ste niekto upir,mohli bi ste ma premenit?

Pravda?Nepravda?

(Rosalie, 19. 8. 2011 9:41)

Ja si nemyslím že všetko je pravda ale niečo v tom je ale upírske deníky moc nemusím ja mám radšej Twilight ságu ale aj upírske deníky sú neni najhoršie

otazka

(tinka, 22. 12. 2010 16:42)

fuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuj jeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeej
je to superrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
hrozne sa mi to paci a dakedi biii
som sa chcela stretnut s elinouuuu
obdovujem ju aleeeeeeeeeeeeeeeeeee
vazne??? ekzistuju upiri??????????